Gymnasiet där jag jobbar introducerade en spelutvecklingsinriktning förre skolstarten och eleverna har gjort en del roliga saker från brädspel till Android- och Windows 8-appar. Nyligen har det också införskaffats en utvecklarversion av Oculus Rift (Development Kit) och jag fick chansen att testa den för förste gången i dag.
Oculus Rift är ett VR-headset med rörelse-sensorer så när man vrider på huvudet och tittar upp och ned reflekteras det i den miljö man befinner sig i.
Jag testade tre miljöer väldigt snabbt. Ett bergigt landskap med en liten ström med en stenbro och stenbyggnader, byggd av eleverna på spelutbildningen. Därefter provade vi att dra igång Alone, ett litet skräckspel men tyvärr verkar det som man behöver en PS3- eller Xbox 360-handkontroll för att kunde köra det riktigt. Slutligen testade vi RiftCoaster, en rollercoaster-demo.
Development Kit versionen av Oculus Rift är tyvärr ganska lågupplöst, men jag får erkänna att speciellt RiftCoaster gav trots det en förvånansvärt bra känsla av rörelse och fart. Man sitter och gungar i stolen när det svänger och går nerför.
Jag fick dock erfara att jag fortfarande har lätt för att bli åksjuk, så jag kunde inte ha headsetet på mer än några minuter åt gången.