Royal TS är ett specialiserat verktyg för att hantera fjärråtkomst till servrar och klientdatorer via nätverk. Det finns en version för båda Windows och Mac OS X.
Royal TS stödjer Windows RDP , VNC och terminal (SSH, Telnet och Seriellport) anslutningar.
Man kan också övervaka prestandan på datorer i nätverket och starta externa program direkt i programmets fönster.
Man kan också ansluta mot webbsidor, vilket kan vara bra om man har switcher eller annan utrustning man vill hantera direkt ifrån samma gränssnitt som servrarna. Detta är dock bara ett skal som anropar Internet Explorer ock det finns en ganska stor begränsning i detta, då den inte tillåter tillgång till siter med self-signed cerficates. man kan inte ens välja "Jag förstår riskerna, släpp mig in i alla fall", som i FireFox.
Royal TS är shareware och kan användas gratis om man har 10 anslutningar eller mindre. Har man behov av att ansluta mot fler kan man köpa licenser med löpande uppdateringar från €25 och uppåt. Väl värt pengarna.